- POZNAJ DIOSMINEX -

Pytania i odpowiedzi

Jakie objawy świadczą o tym, że powinniśmy zacząć stosować Diosminex? Jak rozpoznać pierwsze oznaki tworzenia się żylaków?

Dolegliwości związane z niewydolnością żył rozwijają się wolno, jednak nie bezobjawowo. Chorobę zwiastować mogą:

 • nasilające się w godzinach wieczornych obrzęki kończyn dolnych
 • uczucie ciężkości nóg
 • ból i pieczenie kończyn.

Pierwsze objawy to: pajączki, małe żylaki , uczucie ciężkości nóg , opuchnięcia nóg, w tym opuchnięcia wokół kostek, ból nóg.

Dlaczego problem dotyczy w większej mierze kobiet niż mężczyzn?

Problem niewydolności żylnej dotyczy prawie połowy pełnoletnich kobiet i około 1/3 mężczyzn. Większa częstość występowania niewydolności żylnej u kobiet jest spowodowana większą ilością czynników ryzyka PNŻ, takich jak np.: przebyte ciąże, przyjmowanie leków hormonalnych, nadwaga, opalanie na słońcu, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej (praca biurowa), noszenie obuwia na wysokim obcasie.

Czy można w trakcie ciąży stosować tabletki? W jakim czasie po urodzeniu dziecka można zacząć przyjmować Diosminex? Co można polecić kobietom, którym utworzyły się żylaki w trakcie ciąży?

Leku Diosminex nie można stosować w ciąży ani podczas karmienia piersią.
W okresie trwania ciąży nie zaleca się przyjmowania produktu. Także w trakcie okresu karmienia piersią należy zrezygnować ze stosowania Diosminexu, z uwagi na brak danych dotyczących przenikania diosminy do mleka kobiet karmiących.
Lek można zacząć stosować po zakończeniu karmienia.

Co wyróżnia Diosminex spośród innych leków na objawy PNŻ?

Lek Diosminex zawiera zmikronizowaną diosminę. Stosowanie diosminy zmikronizowanej, czyli takiej o istotnie zmniejszonych cząsteczkach, przynosi najlepsze efekty lecznicze, dzięki skuteczniejszemu przyswajaniu substancji czynnej. Diosmina, w takiej formie, wchłania się z przewodu pokarmowego w ok. 60 proc., a ta sama substancja, nie poddana takiemu procesowi zaledwie w 20–30 proc.
Diosminex zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia krwionośne. Poprawia przepływ limfy. Wpływa na mikrokrążenie, zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych i zastój w mikrokrążeniu. Zmniejsza również podatność na pękanie małych naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, ból, uczucie ciężkości nóg, zapobiega pękaniu małych naczyń krwionośnych.
Diosminex dostępny jest w postaci wysokiej jakości powlekanych tabletek, dzięki temu łatwiejszych do połknięcia.
Diosminex jest lekiem dostępnym bez recepty, o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych na Polskich pacjentach.

Co to jest diosmina i jakie ma właściwości i działanie?

Diosmina to naturalny biflawonoid izolowany z owoców cytrusowych (miąższu, skórek i pestek) i roślin z rodziny rutowatych (np. trędownik bulwiasty). Może też być pozyskiwana syntetycznie.

To substancja o szerokim spektrum działania

 • ma właściwości przeciwobrzękowe, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, wzmacnia napięcie ścian żył, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, działa przeciwzapalnie
 • zwiększa drenaż limfatyczny, nasilając przepływ limfy. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, pieczenie, dokuczliwy świąd i nocne kurcze.
 • korzystnie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych
 • przyśpiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach

Czy to jest "lek" czy "suplement"?

Diosminex jest lekiem dostępnym bez recepty, o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych na Polskich pacjentach.

Który wariant leku wybrać: Diosminex czy Diosminex Max?

Diosminex 500mg zalecany jest pacjentom u których objawy PNŻ zaostrzają się wieczorem i w nocy, np. ból i dokuczliwe kurcze łydek. Ponadto rekomenduje się pacjentom z chronicznymi objawami przewlekłej niewydolności żylnej, gdyż stosowanie leku 2 x 1 tabletka na dobę ( rano i wieczorem) zapewnia ochronę i działanie leku przez całą dobę -24h.
Diosminex 500mg, z racji na mniejszą tabletkę, może też być preferowany przez osoby, które mają trudności z połykaniem tabletek. Warto podkreślić, że zarówno Diosminex jak i Diosminex Max mają wysokiej jakości powlekane tabletki, dzięki temu są łatwiejsze do połknięcia.
Diosminex MAX 1000mg rekomendowany jest pacjentom odczuwającym objawy intensywnie, co może nasilać np. praca w pozycji stojącej przez cały dzień oraz ceniących sobie wygodę stosowania tylko 1 tabletki na dobę, chcących przyjmować jak najmniej tabletek, np. gdy przyjmują też inne leki.

Komu polecany jest żel Diosminex szybka ulga dla nóg?

Diosminex Szybka ulga dla nóg w żelu to kosmetyk polecany dla osób z syndromem ciężkich nóg oraz ze skórą skłonną do pajączków naczyniowych i rozszerzonych lub kruchych naczynek. Zawiera diosminę, kompleks flawonoidów oraz mentol dodatkowo dający efekt chłodzenia. Zmniejsza uczucie zmęczenia, napięcia i ciężkości nóg, zapewnia uczucie chłodzenia i odprężenia skóry nóg, zmniejsza widoczność pajączków naczyniowych, pielęgnuje skórę z oznakami cellulitu, poprawia estetykę i wygląd skóry nóg.

Co to znaczy, że Diosminex zmniejsza przepuszczalność włośniczek?

Włośniczki to najmniejsze naczynia krwionośne – Diosminex wpływa na mikrokrążenie, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza okołonaczyniowe stany zapalne, zastój w mikrokrążeniu. Zmniejsza przez to podatność na pękanie małych naczyń krwionośnych i powstawanie obrzęków.

Przeciwskazania do stosowania leku Diosminex?

Diosminex jest lekiem dobrze tolerowanym o wysokim profilu bezpieczeństwa.
Nie należy go stosować u osób z nadwrażliwością na diosminę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwskazaniem jest również ciąża i laktacja.

W jaki sposób można zapobiegać żylakom?

 • unikaj długotrwałego siedzenia i stania
 • ogranicz gorące kąpiele w wannie
 • kontroluj masę ciała
 • noś obuwie na płaskim obcasie
 • unikaj opalania
 • odpoczywaj z uniesionymi nogami
 • bądź aktywny

Co zwiększa ryzyko powstawania żylaków?

Niektóre czynniki ryzyka powstawania żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej:

 • Skłonność o podłożu genetycznym –obserwuje się znacznie wyższą zachorowalność u osób, których najbliżsi krewni cierpieli na te schorzenia
 • Wiek – prawdopodobieństwo wystąpienia zarówno przewlekłej niewydolności żylnej, jak i żylaków wzrasta wraz z wiekiem. Związane jest to m.in. z włóknieniem i osłabieniem żył, które szybciej się rozszerzają
 • Nadwaga i otyłość znacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, ze względu na ogólny negatywny wpływ na zaburzenia krążenia oraz zwiększone obciążenie dla kończyn dolnych
 • Płeć – znacznie częściej żylaki powstają u kobiet niż u mężczyzn
 • Wzrost – żylaki częściej występują u osób wysokich
 • Siedząca bądź stojąca praca w bezpośredni sposób prowadzi do zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych, tym samym do wzrostu ciśnienia żylnego
 • Palenie papierosów bardzo negatywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych ogólnie
 • Leczenie hormonalne, w tym także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych podnosi ryzyko wystąpienia żylaków
 • Brak aktywności fizycznej, który może być związany zarówno ze statyczną pracą w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również generalnie siedzącym trybem życia pozbawionym chociaż podstawowej dawki ruchu uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi żylnej w nogach
 • Nieprawidłowa dieta, która jest uboga w witaminy i składniki mineralne (m.in. wapń, magnez, sód, potas czy żelazo) może mieć bardzo niekorzystny wpływ na cały organizm, w tym również na układ krążenia. Szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie soli, która wpływa na zatrzymanie wody w organizmie i podnoszenie ciśnienia krwi
 • Ciąża i poród – choć znacznie podnoszą ryzyko występowania niewydolności żylnej i żylaków, co związane jest zarówno ze spadkiem wydolności krążenia, jak również różnymi uciskami powstającymi wraz z różnymi zmianami w budowie ciała kobiety, to jeśli powstają zazwyczaj ustępują w krótkim czasie po zakończeniu ciąży. Zwiększają jednak prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków w starszym wieku
 • Przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do zwiększonego ciśnienia w żyłach na skutek utrudnionego odpływu
 • Niewygodne obuwie nadmiernie uciskające stopę lub okolice kostki, czy zbyt wysoki obcas bardzo niekorzystnie wpływają na swobodny przepływ krwi żylnej)

Jakie dolegliwości PNŻ są najczęściej odczuwane i dokuczliwe? Kto jest bardziej narażony na występowanie żylaków?

Przewlekłe choroby żył kończyn dolnych to jedne z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń układu naczyniowego. Dolegliwości potencjalnie związane z występowaniem niewydolności układu żylnego zgłasza 62% osób dorosłych. Znacznie częściej kobiety – aż 70% pań zgłasza uczucie ciężkości i zmęczenia w zakresie podudzi. Wśród mężczyzn tego rodzaju dolegliwości podaje 54%.

Żylaki rozwijają się 4-krotnie częściej u kobiet. Do ich rozwoju predysponują:

 • stojący lub siedzący charakter pracy,
 • mała aktywność ruchowa,
 • przebyte ciąże,
 • otyłość,
 • leki hormonalne,
 • palenie papierosów,
 • zakrzepice żylne.

Niewydolność żylna jest chorobą dziedziczną — ryzyko zachorowania jest większe u osób, u których choć jedno z rodziców miało żylaki.

 

Badanie pt. „Kategoria preparatów przeciwżylakowych” przeprowadzone przez Ipsos Marketing dla firmy Valeant, kwiecień 2017 r., N= 606 kobiet w wieku 35+

Jak dawkuje się Diosminex?

Zalecana dzienna dawka terapeutyczna diosminy, czyli substancji aktywnej leku Diosminex to 1000 mg na dobę, podczas posiłków. Można przyjmować ją w jednej tabletce zawierającej 1000mg diosminy raz dziennie (najlepiej rano) lub dwa razy dziennie (rano i wieczorem) w dawce 500mg.
Diosminex Max x 1000mg – wystarczy 1 tabletka dziennie.
Diosminex 500mg – stosowanie rano i wieczorem (2 tabletki) zapewnia działanie leku przez 24h.
W przypadku zaostrzenia dolegliwości ze strony żylaków odbytu dawka wynosi 3000 mg na dobę przez 4 dni, następnie 2000 mg na dobę przez kolejne 3 dni. Do tej pory nie zgłoszono żadnych przypadków przedawkowania. W razie przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie można stosować metody zachowawcze leczenia żylaków?

Metody zachowawcze (wystarczające w początkowym etapie choroby):

 • zmiana trybu życia – w tym m.in. wprowadzenie ćwiczeń fizycznych i zmiana nawyków żywieniowych
 • terapia uciskowa – noszenie opasek, pończoch i rajstop uciskowych o różnym stopniu ucisku
 • masaż pneumatyczny – wykonywany przy użyciu specjalnych nadmuchiwanych mankietów
 • leczenie farmakologiczne – przy użyciu preparatów zawierających m.in. diosminę

Dobór sposobu leczenia zależy od lekarza prowadzącego, który w przypadku rozwoju choroby może zastosować inne metody leczenia, leczenie zabiegowe (np. małoinwazyjną skleroterapię lub leczenie chirurgiczne). Jeśli zostajemy skierowani na operację, oznacza to, że w naszym przypadku będzie to najskuteczniejsza forma terapii. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że żylaki to jedynie objaw i ich usunięcie nie zlikwiduje przyczyn choroby. Dlatego należy nadal dbać o nogi i stosować odpowiednie metody zachowawcze.

W przypadku zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych, działanie terapeutyczne leku Diosminex można zwiększyć poprzez odpowiedni tryb życia:

 • unikanie ekspozycji słonecznej,
 • unikanie przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy czas,
 • utrzymanie odpowiedniego ciężaru ciała,
 • noszenie specjalnych pończoch.

Czy można stosować Diosminex po operacji żylaków? Czy po operacji może powrócić problem żylaków?

Leczenie chirurgiczne przeprowadzone nawet w wyspecjalizowanym ośrodku związane jest jednak z pewnym procentem niepowodzeń w postaci nawrotu żylaków (ok. 30% operowanych chorych). Przy stwierdzonej niewydolności żylnej można stosować Diosminex, także po operacji, gdyż:

 • przyśpiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach
 • poprawia napięcie ścian naczyń żylnych
 • wzmacnia naczynia krwionośne
 • zmniejsza podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie
 • zmniejsza obrzęki