Skip to main content

Objawów przewlekłej niewydolności żylnej takich jak ciężkie nogi, opuchnięte stopy czy bóle łydek nie da się nie zauważyć. Na początku nie budzące niepokoju, z czasem coraz bardziej dają o sobie znać, utrudniając normalne funkcjonowanie. Przyczyny niewydolności żylnej są różne – od genetycznych, po refluks żylny czy zwężenie żył. Sprawdź, jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą bardzo rozpowszechnioną szczególnie w krajach rozwiniętych. Według niektórych źródeł dotyka aż 1/3 populacji, w tym od 40 do 60% kobiet i od 15 do 30% mężczyzn. Biorąc pod uwagę skalę problemu, istnieje spore prawdopodobieństwo, że niewydolność żylna nóg wystąpi u Ciebie lub u kogoś z Twojego bliskiego otoczenia. Dowiedz się zatem, jakie są objawy niewydolności żylnej i jak sobie radzić z tą chorobą.

Spis treści:

Niewydolność żylna nóg – jak rozpoznać?

Na początkowym etapie rozwoju choroby objawy mogą być niezauważalne albo mogą być one trudne do zauważenia gołym okiem. Z biegiem czasu jednak coraz bardziej się ujawniają i wtedy już ciężko je przeoczyć.

Charakterystyczne objawy niewydolności żylnej to:

  • uczucie ciężkości nóg (tzw. ciężkie nogi);
  • ból nóg;
  • obrzęki nóg (stóp, okolic kostek i łydek) – na początkowym etapie obrzęki ustępują po „rozruszaniu się” lub odpoczynku, a w zaawansowanej chorobie towarzyszą choremu przez cały czas;
  • bolesne kurcze mięśni łydek (zwłaszcza nocą);
  • parestezje nóg (mrowienie i drętwienie);
  • swędzenie i kłucie nóg;
  • ból w okolicach żył;
  • uwidocznienie żył podskórnych (tzw. pajączki);
  • szerokie, skręcone żylaki (zaawansowana niewydolność żylna);
  • owrzodzenia oraz stan zapalny skóry i tkanki podskórnej;
  • podskórne brązowo-czerwonawe przebarwienia.
Polecane:  Poznaj proces powstawania żylaków

W przypadku zaobserwowania u siebie wymienionych wyżej objawów koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Możliwe przyczyny niewydolności żylnej nóg

Przyczyny powstawania przewlekłej niewydolności żylnej dzielą się na wrodzone, pierwotne i wtórne. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to uważa się, że u niektórych osób osłabienie ścian żył i struktury ich zastawek jest uwarunkowane genetycznie. Z kolei o przyczynie wtórnej mówi się wtedy, gdy niewydolność żylna nóg jest skutkiem przebytej zakrzepicy żył głębokich.

Na rozwój niewydolności żylnej dodatkowo wpływ mają takie czynniki jak:

  • refluks żylny, tj. wsteczny przepływ krwi,
  • niewydolność lub osłabienie siły mięśniowej łydek,
  • zmniejszona ilość włókien sprężystych w ścianie naczyń żylnych,
  • zwężenie żył,
  • wysokie ciśnienie żylne utrzymujące się przez dłuższy czas.

Ustalenie przyczyny występowania niewydolności żylnej ma kluczowe znaczenie dla doboru właściwej formy leczenia.

Diagnostyka niewydolności żylnej

Doświadczony lekarz jest w stanie rozpoznać niewydolność żylną już na podstawie samych oględzin kończyn. Pomocny jest także dokładny wywiad z pacjentem, na którego podstawie można ustalić czynniki środowiskowe, odpowiedzialne za rozwój schorzenia. Postawienie wstępnej diagnozy jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania USG naczyń kończyn dolnych.

Badanie Dopplera, które wykonuje się w takich przypadkach, jest bezbolesne, dlatego nie trzeba się go obawiać. W trakcie pacjent leży na brzuchu, a specjalista przesuwa głowicę ultrasonografu wzdłuż przebiegu żył. USG Dopplera pozwala zobaczyć przepływ krwi przez naczynia i ujawnia ewentualne nieprawidłowości.

Dzięki badaniu Dopplerowskiemu można jednoznacznie ustalić przyczynę niewydolności żylnej. Wiedząc, co spowodowało chorobę, lekarz jest w stanie zaplanować właściwe leczenie powstałych zmian.

Polecane:  Żyły siatkowate – rozpoznanie, leczenie i profilaktyka

Niewydolność żylna – leczenie

W przypadku występowania w przebiegu niewydolności żylnej nóg bolesnych dolegliwości, które w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie, lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Warto mieć jednak świadomość, że preparaty na niewydolność żylną nie są w stanie wyleczyć choroby ani cofnąć zaawansowanych zmian. Są wskazane w leczeniu objawów niewydolności żylnej, t.j. ból czy obrzęki nóg, a także stosuje się je w celu spowolnienia rozwoju choroby, gdyż wzmacniają ściany naczyń żylnych i usprawniają przepływ krwi.

W zaawansowanych stadiach choroby może pojawić się konieczność przeprowadzenia leczenia chirurgicznego (ablacji). Do metod usuwania żylaków zalicza się m.in. leczenie laserem, obliterację, miniflebectomię, skleroterapię czy stripping.

Jak skutecznie przeciwdziałać niewydolności żylnej nóg?

Leczenie farmakologiczne w przebiegu niewydolności żylnej nóg, choć redukuje objawy, to nie rozwiąże całkowicie problemu. Dużo zależy od stylu życia chorego. Dlatego chcąc poprawić stan swoich nóg, zacznij stosować sprawdzone sposoby na obrzęki stóp i bóle łydek. Należą do nich:

  • kompresjoterapia (kontrolowany ucisk) – zacznij nosić rajstopy, pończochy lub podkolanówki uciskowe. Stopień nasilenia ucisku dobierz stosownie do swoich potrzeb;
  • kiedy to możliwe odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry (minimum 10 minut dziennie),
  • stosowanie chłodnego prysznica lub okładów na obrzęki;
  • zrezygnowanie z noszenia butów na wysokim obcasie;
  • nie przebywanie zbyt długo w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • wystrzegaj się powstrzymywanie się od zakładania nogi na nogę;
  • unikanie wysokiej temperatury (np. gorących kąpieli).
Polecane:  Ryzyka występowania przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków

Ćwiczenia na niewydolność żylną nóg

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności nóg, jak i nasilenia objawów choroby, wprowadź do swojego życia stałą aktywność fizyczną. Każda forma ruchu jest dobra – możesz chodzić na spacery, jeździć na rowerze, uprawiać gimnastykę lub jogging, tańczyć, pływać. Najważniejsze jednak, żebyś robił to systematycznie, dostosowując formę aktywności do możliwości swojego organizmu. Ćwiczenia wspomagają utrzymanie właściwego krążenia żylnego.

Dieta na niewydolność żylną nóg

Nie zapominaj, że stan Twoich nóg w dużej mierze zależy również od tego, jak wygląda Twoja dieta i ile ważysz. Zwiększona masa ciała powoduje wzrost ciśnienia w żyłach kończyn dolnych i ryzyko zastoju krwi w naczyniach żylnych.

Po pierwsze – zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Pij jak najwięcej wody w ciągu dnia, minimum 1,5-2 litry. Niech Twoja dieta będzie odpowiednio zbilansowana, bogata w witaminy i minerały. Jedz dużo błonnika, wzbogać jadłospis o produkty fermentowane. Jak najczęściej sięgaj po ryby i inne produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Dieta w profilaktyce PNŻ powinna uwzględniać produkty spożywcze, które działają na naczynia żylne wzmacniająco i uszczelniająco oraz przeciwzakrzepowo. Możesz być pewien, że dzięki zdrowej diecie kondycja Twoich nóg znacznie się poprawi.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Sudoł-Szopińska I., Błachowiak K., Koziński P., Wpływ czynników środowiskowych na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej, Medycyna Pracy, 2006, 57(4), 365-373.
  2. https://flebogrif.pl/diagnostyka-przewleklej-niewydolnosci-zylnej/ (dostęp: 2021.02.17)
  3. https://pulsmedycyny.pl/jak-prawidlowo-diagnozowac-przewlekla-niewydolnosc-zylna-953740 (dostęp: 2021.02.17)
  4. https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/niewydolnosc-zylna-do-czego-moze-doprowadzic#list-content-3 (dostęp: 2021.02.17)
  5. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/przewlekla-niewydolnosc-zylna-przyczyny-objawy-leczenie-aa-fasD-52gA-zLiK.html (dostęp: 2021.02.17)

Linia produktów Diosminex

Diosminex

Tabletki powlekane

500mg

Dowiedz się więcej

Diosminex Max

Tabletki powlekane

1000mg

Dowiedz się więcej
Polecane:  Niewydolność żylna – objawy