Skip to main content

Żylaki nóg to kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej. Często towarzyszą im różne przykre dolegliwości takie jak obrzęki, ból, swędzenie i pieczenie, uczucie ciężkości nóg czy kurcze mięśni. W dodatku ze względu na nieestetyczny wygląd osoby z żylakami wstydzą się ich i zakrywają nogi przed światem nawet latem. Choć w początkowej fazie przewlekłej choroby żylnej uwagę zwracają jedynie zmiany na skórze, to trzeba zdać sobie sprawę z tego, że przypadłość ta może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego należy ją leczyć.

Jak wygląda bezoperacyjne leczenie żylaków? Jaki lek na żylaki nóg bez recepty warto stosować? Czy możliwe jest leczenie żylaków na NFZ? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego również, do jakiego lekarza trzeba się udać i jak leczyć żylaki kończyn dolnych.

Spis treści:

Leczenie żylaków – dostępne metody

Przewlekła choroba żylna stanowi spory problem zarówno dla lekarzy, jak i systemu opieki zdrowotnej, gdyż dotyka sporej części społeczeństwa, wykazuje nawracający charakter, a w dodatku nie ma na nią skutecznej terapii1. Są jednak metody, które pozwalają zahamować rozwój choroby i złagodzić przykre objawy, a nawet zmniejszyć widoczność zmian. Warto też wspomnieć, że leczenie żylaków odbywa się na NFZ. Jak leczyć żylaki nóg? Poznaj najczęściej stosowane metody leczenia żylaków.

Polecane:  Żyły siatkowate – rozpoznanie, leczenie i profilaktyka

Metody uciskowe

Podstawową formą leczenia przewlekłej choroby żylnej jest leczenie uciskowe, inaczej kompresoterapia. Metoda ta skutecznie zwalcza też objawy niewydolności żylnej. Zastosowanie znajdują przede wszystkim pończochy elastyczne (pod- i nadkolanówki oraz rajstopy) i bandaże o różnych stopniu rozciągliwości. Te pierwsze dostępne są w 4 klasach ucisku – stopień ucisku dostosowuje się do indywidualnych potrzeb. U pacjentów z zespołem pozakrzepowym oraz żylnymi owrzodzeniami podudzi stosuje się opatrunki adhezyjne2.

Leczenie obliteracyjne (skleroterapia)

Żylaki na nogach leczy się także przy pomocy skleroterapii. Polega ona na wstrzykiwaniu bezpośrednio do żył substancji, która przyczynia się do zamknięcia światła naczynia, co z kolei prowadzi do ich omijania przez krążącą krew3. Do zabiegu wykorzystuje się głównie płynne związki chemiczne lub pianę zrobioną z robioną z tych substancji zmieszanych z powietrzem. W ten sposób leczyć można jedynie małe żylaki i średnie naczynia. Po skleroterapii na skórze mogą zostać przebarwienia1.

Leczenie chirurgiczne

Standardem leczenia żylaków jest leczenie chirurgiczne – ablacja. Do poszerzonego żylakowo naczynia wstrzykiwany jest środek, który indukuje zapalenie i prowadzi do zamknięcia światła naczynia. W wyniku działania energii termicznej dochodzi do zahamowania wstecznego napływu krwi do żylaków. Najlepsze efekty leczenia tzw. pajączków po ablacji jest obliteracja4.

Leczenie wewnątrznaczyniowe

Zabieg przeprowadzany jest wewnątrz naczyń pacjenta. Do światła naczynia wprowadzany jest cewnik, który wydziela energię cieplną, co powoduje zniszczenie struktury żyły i zamknięcie jej światła. Do leczenia wykorzystuje się również cewniki zamykające żyły, wykorzystując laser. Po zabiegu naczynie się wchłania. Częstymi powikłaniami są zakrzepowe zapalenie żył, oparzenia i krwiaki1.

Polecane:  Teleangiektazja na nogach – przyczyny, objawy, leczenie

Farmakoterapia

W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej wykorzystuje się także leki na żylaki nóg, np. Diosminex. Preparaty na żylaki nóg dostępne są w formie tabletek (Diosminex – 500 mg i Diosminex Max – 1000 mg diosminy) i żelu. Lek na żylaki nóg leczy objawy niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych. Ma w składzie zmikronizowaną diosminę, czyli substancję wykazującą szerokie spektrum działania. Dzięki mikronizacji diosmina jest bardzo dobrze przyswajana przez organizm5.

Badania wykazały, że dwumiesięczne leczenie Diosminexem poprawia stan kończyn dolnych, a co za tym idzie, jakość życia. Wydłużenie okresu leczenia korzystnie wpływa na efekty6. Tabletki na ból nóg i żylaki Diosminex należy stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki. Przed rozpoczęciem terapii najlepiej jeszcze skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że wybrany lek jest w danym przypadku odpowiednim.

Żele i maści

Produktem przeznaczonym do stosowania miejscowego przy bólu i obrzękach nóg jest też Venożel. Wskazaniem do jego stosowania są takie przypadłości jak zapalenie żył kończyn dolnych, obrzęki pooperacyjne i pourazowe oraz obrzęki zastoinowe kończyn dolnych7.

Leczenie żylaków nóg – jaki lekarz leczy żylaki?

Dostępne są różne metody leczenia żylaków kończyn dolnych, które dobiera się stosownie do stopnia zaawansowania choroby. O przebiegu leczenia decyduje zazwyczaj lekarz flebolog lub chirurg naczyniowy. Flebolog jest specjalistą zajmującym się chorobami układu żylnego.

Kiedy warto umówić wizytę u flebologa? Skłonić do tego powinny objawy takie jak wyraźnie widoczne przez skórę kręte i poszerzone żyły, pajączki na nogach oraz obrzęki wokół kostek i łydek. Leczenie żylaków kończyn dolnych w Polsce jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Polecane:  Niewydolność żylna – objawy

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy farmakoterapii, Tom 65, nr 2, 2009.
  2. Neubauer-Geryk J., Bieniaszewski L., Przewlekła choroba żylna — patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 3, 135–141.
  3. Janczak D., Leśniak M., Antkiewicz M., Wybrane aspekty leczenia przewlekłej choroby żylnej w świetle aktualnych wytycznych (2020), Lekarz POZ 1/2021.
  4. Bodio M., Szymańska-Pomorska G., Pytel A. i in., Żylaki kończyn dolnych, Gerontologia Współczesna 4/2014, vol. 2.
  5. https://diosminex.pl/ (dostęp: 2021.10.11).
  6. Staszkiewicz W., Raciborski W., Słowiński P. i in., Zmiana jakości życia pacjentów z przewlekłą chorobą żylną po ośmiotygodniowym leczeniu preparatem Diosminex, Chirurgia Polska 2011, 13, 1, 5–10.
  7. https://diosminex.pl/venozel/ (dostęp: 2021.10.11).

Linia produktów Diosminex

Diosminex

Tabletki powlekane

500mg

Dowiedz się więcej

Diosminex Max

Tabletki powlekane

1000mg

Dowiedz się więcej
Polecane:  Flebologia - co to za dziedzina medycyny i czym się zajmuje?