Skip to main content

Spuchnięte nogi najczęściej są objawem zaburzonego przepływu krwi żylnej podczas długotrwałego stania bądź siedzenia. Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie prowadzi do powstawania obrzęków, najczęściej na nogach. Często oprócz obrzęku mamy również uczucie ciężkości nóg. Jakie mogą być przyczyny spuchniętych nóg? Jak sobie radzić z obrzękiem nóg?

Spis treści:

Czym jest obrzęk nóg

Opuchnięte kostki u nóg to bardzo częsty problem wśród kobiet. Obrzęk powstaje, kiedy w tkankach gromadzi się nadmiar płynów1. Często opuchnięcie związane jest ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety podczas cyklu miesiączkowego, ale może pojawiać się również podczas zbyt długiego stania. Dzieje się tak, ponieważ w czasie kiedy stoimy przez dłuższy czas w żyłach zwiększa się ciśnienie, które może uszkadzać zastawki żylne. Zastawki są odpowiedzialne za zapobieganie cofaniu się krwi. Krew ma płynąć w kierunku serca, a więc ku górze. Nasz organizm, aby zapobiec uszkodzeniom zastawek, stara się zmniejszyć ciśnienie krwi poprzez przesunięcie wody z naczyń krwionośnych do tkanek, co zmniejsza ciśnienie, ale powoduje obrzęki.

Obrzęk lipidowy

Obrzęk lipidowy zazwyczaj powstaje na obu kończynach. Tkanka tłuszczowa nie redukuje się podczas treningów, co powinno zwrócić naszą uwagę. Charakterystyczna jest również większa skłonność do siniaków na nogach2. Gołym okiem można zauważyć zgrubienia i grudki pod skórą.

Polecane:  Usuwanie żylaków nóg – przegląd technik

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny najczęściej występuje tylko na jednej nodze i spowodowany jest gromadzeniem się limfy w tkance podskórnej. Prowadzi do to obrzęków i rozwoju stanu zapalnego3. Skrajną postacią obrzęku limfatycznego jest tak zwana słoniowacizna.

Spuchnięte nogi – przyczyny

Opuchlizna nóg dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Najczęściej związana jest z cyklem menstruacyjnym4, przyjmowanymi lekami czy nawet urazem kończyn. Niestety spuchnięte nogi mogą być również objawem poważniejszych schorzeń, jak niewydolność nerek czy serca5.

Choroby reumatoidalne oraz zwyrodnieniowe również mogą nieść za sobą obrzęk kończyn dolnych. Jedną z bardziej poważnych przyczyn opuchlizny nóg jest niewydolność żylna5.

Niewydolności żylnej mogą towarzyszyć takie objawy jak:

Spuchnięte nogi – diagnoza

Opuchlizna nóg może być objawem poważnych chorób, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który odkryje jej przyczynę.  Jeśli ból i obrzęk nasilają się podczas regularnych czynności w ciągu dnia, zawsze warto udać się do lekarza. Szczególnie niebezpieczne są obrzęki pojawiające się w nocy.

Lekarz z reguły zleci wykonanie takich badań jak:

  • morfologia krwi,
  • badanie moczu,
  • USG doppler, które ocenia przepływ w żyłach,
  • EKG oraz echo serca.
Polecane:  Skurcze łydek - przyczyny oraz sposoby zapobiegania

Co pomaga na obrzęk nóg

Istnieje kilka sposobów na poprawę krążenia i zapobieganie, bądź zmniejszanie uciążliwości obrzęków6.

  1. Nie przebywaj długo w pozycji stojącej lub siedzącej. Jeśli pracujesz przy biurku – rób sobie przerwy, przejdź się po schodach. Siedząc przy biurku postaw stopy wyżej, na przykład na pudełku.
  2. Nie zakładaj nogi na nogę.
  3. Zrezygnuj z uciskających rajstop czy skarpet. Możesz zaopatrzyć się w rajstopy przeciwobrzękowe. Warto też zrezygnować z butów na wysokim obcasie.
  4. Pij dużo wody.
  5. Ogranicz sól – zatrzymuje ona wodę w organizmie.
  6. Podczas odpoczynku staraj się mieć nogi wysoko. Możesz podłożyć pod nie poduszkę.
  7. Unikaj sauny, solarium i gorących kąpieli, nie stosuj również produktów rozgrzewających.
  8. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej ulgi – owiń nogi wilgotnym, schłodzonym bandażem na kilkanaście minut.
  9. Zadbaj o prawidłową masę ciała.
  10. Produkty typu fast food i słodycze zatrzymują wodę w organizmie, ponieważ zawierają duże ilości, soli, cukru oraz tłuszczy trans, które sprzyjają miażdżycy. Witamina C wpływa na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Z kolei warzywa i owoce bogate w potas, takie jak pomidory, ziemniaki, brokuły, banany wspomogą regulację gospodarki wodnej organizmu.

Leki na obrzęki nóg bez recepty

Zazwyczaj produkty na spuchnięte nogi zawierają diosminę, która wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwobrzękowo6. Stosowanie preparatu Diosminex powoduje zmniejszenie objawów7.

Diosminex max stosuje się raz na dobę, z kolei Diosminex w dawce 500 mg – 2 razy na dobę.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Polecane:  Obrzęk żylny – jakie są najczęstsze przyczyny?

Bibliografia:

  1. Kalawat TC, Chittoria RK, Reddy PK, Suneetha B, Narayan R, Ravi P. Role of lymphoscintigraphy in diagnosis and management of patients with leg swelling of unclear etiology. Indian J Nucl Med. 2012;27(4):226-230
  2. Shavit E, Wollina U, Alavi A. Lipoedema is not lymphoedema: A review of current literature. Int Wound J. 2018;15(6):921-928
  3. Kayıran O, De La Cruz C, Tane K, Soran A. Lymphedema: From diagnosis to treatment. Turk J Surg. 2017;33(2):51-57
  4. Thorn G.W., Nelson K.R., Thorn D.W.: A Study Of The Mechanism Of Edema Associated With Menstruation, Endocrinology 1938; 22(2): 155–163
  5. Goyal A., Cusick A.S., Bansal P.: Peripheral Edema. https://europepmc.org/article/nbk/nbk554452#free-full-text [dostęp: 16.08.2021]
  6. Kocić I.: Diosmina — skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania. Forum Medycyny Rodzinnej 2014; 8(2): 56-63
  7. Staszkiewicz W., Raciborski W., Słowiński P., Dąbek P.: Zmiana jakości życia pacjentów z przewlekłą chorobą żylną po ośmiotygodniowym leczeniu preparatem Diosminex®. Chirurgia Polska 2011; 13(1): 5-10

Linia produktów Diosminex

Diosminex

Tabletki powlekane

500mg

Dowiedz się więcej

Diosminex Max

Tabletki powlekane

1000mg

Dowiedz się więcej
Polecane:  Ból nóg jako objaw przewlekłej niewydolności żylnej