Skip to main content

Pajączki na nogach to powszechnie stosowana nazwa będąca określeniem teleangiektazji, czyli poszerzonych naczynek żylnych. Gdy kruche naczynie krwionośne znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry pęknie, na skórze pojawia się pajączek. Zmiany tego typu nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby im zapobiec.

Skąd biorą się pękające naczynka na nogach? Jakie są rodzaje teleangiektazji? Co na pajączki na nogach najlepiej się sprawdzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego również, co warto robić w ramach profilaktyki pajączków.

Spis treści:

Pajączki na nogach – przyczyny

Przyczyny kruchości naczyń krwionośnych i skłonności do rozszerzania się naczynek krwionośnych są różne. Przyczyną wystąpienia pajączków na nogach są uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia krążenia i hormonalne. Zmiany tego typu są jednym z najwcześniej występujących objawów klinicznych wskazujących na schorzenia naczyń żylnych.

Na występowanie pajączków wpływ ma również prowadzony tryb życia. Do czynników zwiększających ryzyko ich pojawienia się należą:

  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
  • nieodpowiednia dieta (niedobory witamin i minerałów),
  • spożywanie dużych ilości alkoholu,
  • nadwaga i otyłość,
  • przebyte urazy,
  • operacje nóg,
  • niektóre leki (doustne środki antykoncepcyjne).
Polecane:  Doppler żył kończyn dolnych — jak wygląda zabieg i jakie są wskazania

Na pajączki na nogach są znacznie bardziej narażone kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Pajączki na udach – rodzaje teleangiektazji

Nie wszystkie pajączki na nogach wyglądają tak samo. Wyróżnia się cztery typy teleangiektazji:

  • teleangiektazje samoistne – występują płytko pod skórą, średnica naczynek wynosi ok. 0,1 mm;
  • teleangiektazje izolowane – brak cech niewydolności żylnej, brak żylaków;
  • teleangiektazje w przebiegu niewydolności żylnej – średnica naczynek wynosi ok. 0,4 mm, naczynka przybierają formę wachlarzy i występują na bocznych partiach ud;
  • teleangiektazje wtórne – powstają na skutek urazu u osób z cechami niewydolności żylnej, leczenia chirurgicznego lub skleroterapii, na pierwszy rzut oka wyglądają jak siniaki.

Pajączki na nogach – jak im zapobiegać?

W przypadku skłonności do teleangiektazji niebagatelne znaczenie ma odpowiednia profilaktyka. Choć nie masz wpływu na uwarunkowania genetyczne zwiększające ryzyko występowania pajączków, to szkodliwe czynniki środowiskowe sprzyjające rozwojowi dolegliwości w większości możesz wyeliminować.

Powiedz „nie” problemom z krążeniem

Częstą przyczyną powstawania pajączków na nogach są utrudnienia w przepływie krwi. Warto mieć świadomość, jakie czynności te trudności powodują, aby móc ich w miarę możliwości unikać. Powodem zaburzenia prawidłowego przepływu krwi w obrębie kończyn może być częste i długotrwałe siedzenie z nogą założoną na nogę. Negatywny wpływ na krążenie ma także chodzenie w butach na obcasie i noszenie bardzo obcisłych spodni. Chcąc uniknąć problemów z krążeniem, należy wystrzegać się wyżej wymienionych czynności.

Polecane:  Skurcze łydek - przyczyny oraz sposoby zapobiegania

Zadbaj o regularny relaks nóg

Jeśli Twoja praca wymaga długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, powinieneś szczególnie zadbać o odpoczynek nóg. Podobnie w sytuacji gdy jesteś osobą aktywną fizycznie i dużo biegasz lub często wykonujesz ćwiczenia obciążające nogi.

Po ciężkim dniu połóż się z nogami do góry, swobodnie opierając je np. o kanapę. Ułatwi to odpływ krwi i tym samym usprawni krążenie. Ulgę w bólu w przypadku występowania tzw. ciężkich nóg, przynieść mogą chłodne prysznice lub zimne okłady, które przy okazji zmniejszą ryzyko występowania pajączków.

Stosuj zdrową dietę

Na występowanie i rozwój teleangiektazji niebagatelny wpływ ma również dieta. Dlatego ważnym elementem profilaktyki jest wdrożenie i przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały. Dieta powinna odpowiadać zapotrzebowaniu kalorycznemu organizmu i umożliwiać utrzymanie właściwej dla wzrostu masy ciała. Warto dodatkowo wyeliminować ze swojej diety kawę i alkohol.

Pajączki na nogach – leczenie

Zastanawiasz się, jak pozbyć się pajączków na nogach? Dostępne są różne metody leczenia. Do najpopularniejszych należą takie sposoby jak:

  • kompresjoterapia – stosowanie wyrobów uciskowych takich jak rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe. Rozróżnia się cztery stopnie ucisku: 20-30 mmHg, 30-40 mmHg, 40-50 mmHg i 50-60 mmHg. Rodzaj rajstop czy pończoch dobiera się stosownie do stopnia nasilenia objawów;
  • leczenie farmakologiczne – w leczeniu teleangiektazji stosuje się leki flebotropowe, w tym zarówno preparaty pochodzenia roślinnego, jak i syntetyczne. Stosowanie ich przynosi szereg korzyści terapeutycznych takich jak poprawa krążenia limfatycznego, zmniejszenie obrzęku czy zmniejszenie odczynu zapalnego. Doraźnie stosować można dodatkowo maść na pajączki na nogach;
  • obliteracja – np. skleroterapia. Metoda polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie;
  • leczenie laserem – alternatywa dla zabiegu zwanego strippingiem. Trwa ok. 45 min, po czym pacjent może wrócić do domu;
  • miniflebectomia – zabieg polegający na usuwaniu żylaków nóg przy pomocy specjalnych haczyków chirurgicznych poprzez nacięcia skóry;
Polecane:  Ból i skurcze nóg w nocy – co mogą oznaczać?

Usuwanie pajączków na nogach w większości przypadków niesie pozytywne rezultaty i nie pozostawia w obrębie skóry nieestetycznych blizn. Wszystko jednak zależy od stopnia nasilenia dolegliwości, gdyż, jak wiadomo, każdy przypadek jest inny.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Bodio M., Szymańska-Pomorska G., Pytel A. i in., Żylaki kończyn dolnych, Gerontologia Współczesna, 2014, 4/2014, vol. 2.
  2. https://www.kliniki.pl/wiedza/pajaczki-na-nogach-jak-im-zapobiegac/ (dostęp: 2021.02.17)
  3. https://www.doz.pl/czytelnia/a15298-Pajaczki_na_nogach__przyczyny_zapobieganie_i_leczenie._Zamykanie_naczynek_na_nogach (dostęp: 2021.02.17)

Linia produktów Diosminex

Diosminex

Tabletki powlekane

500mg

Dowiedz się więcej

Diosminex Max

Tabletki powlekane

1000mg

Dowiedz się więcej
Polecane:  Nocne skurcze nóg – o czym świadczą i jak im zapobiegać?