Przewlekła niewydolność żylna to zespół objawów będących konsekwencją długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i związanego z tym wzrostem ciśnienia żylnego. Należą do nich przede wszystkim: obrzęk, bóle goleni, kurcze mięśni i uczucie ciężkości nóg, dodatkowo na nogach widoczne stają się żylaki1. Dalszy postęp zmian sprawia, że dolegliwości kończyn dolnych stają się coraz bardziej uporczywe, dlatego choroba wymaga szybkiego leczenia. Jak radzić sobie z bólem w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej? Zalecenia i wskazówki dotyczące leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i zapobiegania pojawieniu się żylaków na nogach znajdziesz w poniższym tekście. Zachęcamy do lektury.
Spis treści:
- Przewlekła niewydolność żylna – czym jest?
- Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych
- Typy żylaków na nogach – jakie są?
- Ból nóg i nie tylko – objawy przewlekłej niewydolności żylnej
- Jak leczy się przewlekłą niewydolność żylną?
- Metody leczenia żylaków nóg
Przewlekła niewydolność żylna – czym jest?
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest zespołem objawów, które pojawiają się na skutek problemów z krążeniem krwi żylnej, a dokładniej zastoju żylnego w wyniku wstecznego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych (refluksu) lub zwężenia bądź niedrożności żył. Przypadłość ta obejmuje2:
- chorobę żylną (żylakową),
- zespół pozakrzepowy,
- pierwotną niewydolność zastawek żylnych,
- zespoły uciskowe.
Leczenie PNŻ jest długie i żmudne, w dodatku nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych
Do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej prowadzi nadciśnienie żylne, będące wynikiem braku, niedorozwoju, niewydolności lub zniszczenia zastawek żylnych, niedrożności lub zwężenia żył w wyniku zakrzepicy albo ucisku na żyły. Oznacza to, że główna przyczyna tkwi w genetycznie warunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych lub zaburzeniach ściany żył2.
Niewydolność żylna – przyczyny to m.in.1:
- cofanie się krwi w żyłach głębokich (tzw. refluks żylny) po przebytej zakrzepicy żył głębokich w kończynach dolnych,
- niedrożność żył głębokich (też po przebytej zakrzepicy żył głębokich),
- żylaki kończyn dolnych (zaawansowane i nieleczone),
- inne rzadsze schorzenia, np. ucisk na żyły biodrowe lub wrodzony brak zastawek żylnych.
Przewlekła niewydolność żylna obejmuje chorobę żylakową (żylaki) oraz zespół pozakrzepowy, których objawy są bardzo podobne, dlatego bez diagnostyki trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę dolegliwości1.
Niewydolność żylna – ryzyka występowania. Istnieją czynniki zwiększające ryzyko rozwoju niewydolności żylnej. Do najważniejszych należą2:
- wiek,
- płeć żeńska,
- genetycznie uwarunkowane osłabienie ścian żył i struktury zastawek,
- ciąża,
- praca w pozycji stojącej lub siedzącej,
- brak aktywności fizycznej,
- otyłość.
Typy żylaków na nogach – jakie są?
Warto w tym miejscu wyjaśnić, czym są żylaki kończyn dolnych. Żylak to trwałe poszerzenie żyły powierzchownej o średnicy powyżej 3 mm w pozycji stojącej. Skłonność do występowania żylaków mają głównie żyły kończyn dolnych3.
Wyróżnia się 3 typy żylaków3:
- teleangiektazje (pajączki naczyniowe),
- żylaki siatkowate,
- żylaki głównych pni żylnych.
Objawy żylaków to przede wszystkim obrzęk, dolegliwości bólowe, zaczerwienienie i uczucie ciężkości3.
Ból nóg i nie tylko – objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Niewydolność żylna – objawy to m.in.1,2:
- silny ból kończyn dolnych,
- stan zapalny,
- uczucie ciężkich nóg i ich nadmierna pełność,
- obrzęki nóg,
- widoczne niebiesko zabarwione poszerzone żyły powierzchowne,
- zaczerwienienie skóry w miejscu przebiegu zmienionej zapalnie żyły,
- bolesne skurcze łydek (zwłaszcza nocą),
- zespół niespokojnych nóg.
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza. Po pomoc należy zwrócić się w pierwszej kolejności do flebologa. Na dalszym etapie lekarz ten może skierować pacjenta do innego specjalisty, np. chirurga naczyniowego. Nieleczona PNŻ może prowadzić do powikłań, a jednym z najczęstszych są trudne do leczenia owrzodzenia.
Jak leczy się przewlekłą niewydolność żylną?
Sposób leczenia niewydolności żylnej zależy od przyczyny i obejmuje leczenie zachowawcze oraz inwazyjne (zabiegowe). Postępowanie zachowawcze polega na zmianie stylu życia: redukcji nadwagi, wprowadzeniu do codziennego życia aktywności fizycznej, zmianie nawyków żywieniowych oraz unikanie gorących kąpieli i długiego przebywania w pozycji siedzącej. Chorym zaleca się jak najczęstsze odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry. Ulgę w dolegliwościach może przynieść także noszenie pończoch uciskowych. Lekarz może dodatkowo zalecić farmakoterapię. Gdy leczenie zachowawcze nie przyniesie rezultatów lub żylaki są bolesne i duże, stosuje się leczenie inwazyjne (zabiegowe)1,2.
Niewydolność żylna – przeciwdziałanie. W przypadku niewydolności żylnej niezwykle ważna jest profilaktyka. Domowe sposoby zapobiegania PNŻ to przede wszystkim dbanie o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, stosowanie zdrowej diety, dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, noszenie wygodnych ubrań i butów, unikanie gorących kąpieli i wizyt w saunie, a także częste zapewnianie nogom odpoczynku1,2.
Metody leczenia żylaków nóg
Bolące żylaki nóg są wskazaniem do podjęcia ich leczenia. Najczęściej stosowane leczenie zabiegowe obejmuje skleroterapię i laserowe usuwanie żylaków. Metody te są stosowane przede wszystkim do usuwania niewielkich żylaków i pajączków naczyniowych. W przypadku widocznych żył w obrębie kończyn dolnych powodujących silny, rozpierający ból, zwykle stosuje się leczenie chirurgiczne (operacyjne)4.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu nóg jako objawu przewlekłej niewydolności żylnej:
1.Jak boli niewydolność żylna nóg?
W przebiegu niewydolności żylnej występuje ból nóg, który nasila się przy staniu i poruszaniu, a ustępuje podczas odpoczynku z uniesionymi do góry nogami. Ból może występować w obrębie całej nogi lub wyłącznie w przebiegu niewydolnych żył.
2.Jak leczyć niewydolność żylną kończyn dolnych?
Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej obejmuje częste unoszenie kończyn, farmakoterapię, stosowanie wyrobów uciskowych, a także różne zabiegi (leczenie inwazyjne).
Bibliografia:
- Frołow M., Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/66180,przewlekla-niewydolnosc-zylna (dostęp: 2022.10.27.)).
- Frołow M., Masłowski L, Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.31 (dostęp: 2022.10.27.)).
- Frołow M., Żylaki, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki (dostęp: 2022.10.27.)).
- Frołow M., Leczenie żylaków, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64132,leczenie-zylakow (dostęp: 2022.10.27.)).