Przewlekła niewydolność żylna jest bardzo powszechnym schorzeniem dotykającym niemal połowę dorosłego społeczeństwa, obejmującym objawy związane z zastojem krwi żylnej.

Wyjątkową uwagę powinny tu zwrócić osoby szczególnie zagrożone wystąpieniem choroby (np. prowadzące siedzący tryb życia, czy wykonujące duży wysiłek statyczny).

Co możesz zrobić dla swoich nóg?

1. Zadbaj o odpowiednią ilość ruchu

Kiedy twoja praca wymaga wielogodzinnego siedzenia, bądź stania niemalże w jednym miejscu, znajdź w ciągu dnia chociaż 30 min na aktywność fizyczną. Może to być spacer, jazda na rowerze, marsz do pracy czy bieganie. Ważne, żeby dobrze rozruszać nogi, co uruchomi tzw. „pompę mięśniową”, która pobudzi krążenie żylne.

Również w trakcie pracy warto zrobić sobie krótkie przerwy na odrobinę relaksu dla nóg. Siedząc możesz zataczać kręgi stopami, czy na przemian unosić do góry palce i pięty, napinać mięśnie i przede wszystkim unikać siedzenia z nogą założoną na nogę.

2. Odpowiednio się odżywiaj

Zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały pomoże Ci się ustrzec przed niejedną chorobą, nie tylko tymi związanymi z układem krążenia. Szukaj produktów bogatych w wapń i magnez, a także witaminę C i flawonoidy – przeciwutleniacze, które biorą udział w regeneracji kolagenu budującego naczynia krwionośne. Unikaj też soli, która niepotrzebnie podnosi ciśnienie krwi w naczyniach.

dieta image

3. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Szczególnie w lecie zwracaj uwagę na ilość przyjmowanych płynów. Odwodnienie organizmu może skutkować wieloma dolegliwościami, w tym kurczami łydek, w których zaburzony jest przepływ krwi żylnej. Dodatkowo niedobór wody w organizmie, tak samo jak niska zawartość błonnika w pokarmie mogą prowadzić do zaparć, co z kolei może wywoływać ucisk brzuszny i utrudniony przepływ krwi.

4. Noś wygodne obuwie

Chociaż nogi w szpilkach prezentują się niezwykle seksownie, to pamiętaj, że nie jest to obuwie na co dzień. Do pracy, czy na spacer lepiej wybierz buty na stabilnym, szerokim obcasie, o wysokości od 2 do 5 cm. Łydka w takim obuwiu pracuje najlepiej.

plaskie_buty image

5. Nie pal papierosów

Składniki dymu papierosowego osłabiają naczynia krwionośne, co sprawia że tracą elastyczność, a w efekcie stają się podatne na tworzenie się żylaków.

6. Ubieraj się wygodnie

Staraj się wybierać stroje luźne, nie uciskające nadmiernie newralgicznych punktów przepływu krwi tj. zgięcia kolan, pachwiny , biodra, czy talia. Choć obcisłe ubrania często w piękny sposób eksponują atuty sylwetki, to jednak nie daj się zwariować. Do pracy, po domu, czy na spacer wybierz luźniejsze spodnie, lub spódnicę.

7. Zapewnij nogom relaks

Codzienna chwila odpoczynku w pozycji amerykańskiej, czyli z nogami opartymi wysoko np. na poduszce, lub stole, powyżej linii talii poprawi krążenie i wzmocni twoje nogi. Poza tym zapewni Ci przyjemne odprężenie.

8. Unikaj gorących kąpieli i sauny

Szczególnie w przypadku, kiedy już zauważyłaś pierwsze objawy zmian naczyniowych, wysoka temperatura może być dla Twoich nóg dodatkowym obciążeniem. Naczynia krwionośne pod wpływem wysokiej temperatury poszerzają się. Jeśli chcesz poprawić krążenie lepiej zastosuj na przemian ciepłą i zimną kąpiel lub prysznic, która działa tonizująco na naczynia.

9. Wybierz spacer zamiast samochodu

Jeśli ciężko jest Ci wygospodarować trochę czasu na ruch, to zamiast jechać do pracy, czy na zakupy samochodem, lepiej przejdź się na pieszo. Pobudzi to krążenie w nogach i będzie zapobiegać zastojowi krwi w żyłach.

10. Stosuj flebotropowe preparaty wzmacniające naczynia krwionośne!

Szczególnie w sytuacji kiedy obserwujesz już pierwsze objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych możesz sięgnąć po preparaty np. z rutyną, diosminą, wyciągiem z kasztanowca, czy hesperydyną. Terapia taka nie leczy choroby, jednak przynosi sporą ulgę głównie w przypadku uczucia zmęczenia nóg.