Pojawiające się od czasu do czasu uczucie drętwienia nóg na ogół nie jest powodem do zmartwień. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy zaczyna się ono pojawiać coraz częściej, a w dodatku nie jest wywołane przyjmowaniem niewygodnych pozycji. Wtedy wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem. O czym może świadczyć drętwienie nóg? Co brać na drętwienie nóg? Odpowiadamy!

Spis treści:

Drętwienie nóg – objawy

Drętwienie jest rodzajem nieprawidłowego wrażenia czuciowego. Zapewne każdy je poczuł i to nie raz w swoim życiu, kiedy zbyt długo siedział w pozycji po turecku lub trzymał nogę na nodze. Czasami jednak powód drętwienia nóg jest poważny.

Jeśli wystąpią zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych, to drętwienie zazwyczaj nie jest jedynym z odczuwanych objawów. Oprócz tego może pojawić się też nieprzyjemne mrowienie. Częstymi objawami są także obrzęki nóg i skurcze łydek.

Niektórzy pacjenci zgłaszają nadwrażliwość na bodźce czuciowe, co objawia się u nich bólem lub przeczulicą. Ponadto może dojść do osłabienia lub zniesienia jednego albo kilku rodzajów czucia1.

Gdzie odczuwane jest drętwienie w obrębie nóg?

To, jak i gdzie odczuwane jest drętwienie, jest tak naprawdę zależne od przyczyny, która je wywołała. W przypadku niektórych przypadłości lub uszkodzeń receptorów obwodowych czy włókien czuciowych w nerwach obwodowych1 pojawia się drętwienie nóg od kolan w dół, a przy innych charakterystyczne jest drętwienie dużego palca u nóg lub drętwienie opuszków palców u nóg. Jedni zgłaszają drętwienie nóg podczas chodzenia, a inni dodatkowo drętwienie nóg podczas leżenia.

Drętwienie nóg – przyczyny

Częste drętwienie nóg może mieć bardzo wiele przyczyn. Zazwyczaj jest to początkowy objaw polineuropatii. Mianem polineuropatii określa się zespół objawów będących skutkiem uszkodzenia wielu nerwów obwodowych. Bóle i drętwienie nóg mogą też powodować takie przypadłości jak1:

Niekiedy zdarza się, że drętwienie dotyczy wyłącznie jednej nogi, w dodatku idzie w parze z drętwieniem ręki po tej samej stronie. Wtedy należy podejrzewać udar mózgu lub napad padaczkowy1.

Do przyczyn drętwienia kończyn zaliczają się też niedobory witamin i składników mineralnych, wynikające z niewystarczającej ich podaży w diecie lub niedostatecznego wchłaniania2.

Kiedy z drętwieniem nóg zgłosić się do lekarza?

Drętwienie nóg to dolegliwość, której nie powinno się lekceważyć w szczególności wtedy, gdy występuje często i to bez wyraźnego powodu. Niepokojące powinny się też wydać objawy dodatkowe jak zaburzenia czucia, mrowienie, obrzęki czy ocieplenie skóry, a także objawy ogólne, np. osłabienie. W takim przypadku należy zgłosić się do specjalisty i wykonać niezbędne badania. W pierwszej kolejności najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który w razie konieczności skieruje np. do neurologa, flebologa czy angiologa.

Drętwienie nóg – diagnostyka

Parestezje kończyn dolnych przebiegające z drętwieniem i mrowieniem powinny być skonsultowane z lekarzem. Przeprowadzi on badanie podmiotowe i przedmiotowe, w ramach których określi rodzaj, okoliczności występowania oraz umiejscowienie zaburzeń czucia. Przeprowadza m.in.1:

  • czucie dotyku – dotykając ciała kawałkiem cienkiego papieru lub watą na patyczku,
  • czucie bólu – dotykając ciała ostrą szpilką,
  • czucie temperatury – dotykając ciała probówkami z zimną lub ciepłą wodą.

Po postawieniu wstępnego rozpoznania pacjent jest kierowany na dalszą diagnostykę. Badania pomocnicze to m.in. badania obrazowe (TK, MR) mózgu i/lub rdzenia kręgowego oraz badania elektrofizjologiczne, w tym przewodzenie czuciowe oraz czuciowe potencjały wywołane.

Drętwienie nóg – jak leczyć?

Nie ma uniwersalnego schematu leczenia, który mógłby być stosowany w każdym przypadku. Wszystko zależy bowiem od źródła problemu. Jeśli jest to możliwe, leczenie skupia się na zwalczeniu przyczyny powodującej drętwienie nóg, w przeciwnym razie stosuje się metody i leki mające na celu zmniejszenie objawów.

Dostępne metody leczenia przypadłości powodujących drętwienie nóg, to m.in.:

  • farmakoterapia – lek na drętwienie nóg powinien być dobrany adekwatnie do przyczyny dolegliwości;
  • ćwiczenia na drętwienie nóg – zasadność ich wykonywania powinno się skonsultować z lekarzem. Jeśli specjalista uzna ich robienie za konieczne, należy zgłosić się do fizjoterapeuty, który przygotuje zestaw ćwiczeń i przedstawi prawidłową technikę ich wykonywania;
  • unoszenie nóg ponad poziom serca – powinno się jak najczęściej unosić nogi i jak najwięcej odpoczywać;
  • krioterapia (leczenie zimnem) – znajduje zastosowanie głównie wtedy, gdy chory ma spuchnięte nogi. Zabieg odprowadza ciepło z ciała, a przez to zmniejsza ból i procesy zapalne3;
  • terapia uciskowa – wykorzystywana w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej oraz zakrzepicy żylnej4.

Domowe sposoby na drętwienie nóg

Zastanawiasz się, co na drętwienie nóg najlepiej się sprawdzi? Leczenia tej przypadłości nie powinno się prowadzić na własną rękę, ale są pewne aspekty życia, o które możesz zadbać. Nawet jeśli nie wyeliminuje to problemu drętwiejących nóg, to pozytywnie wpłynie na zdrowie, samopoczucie i kondycję.

Skoro powodem drętwienia nóg może być niedobór witamin i minerałów, warto przede wszystkim zadbać o swoją dietę. Składnikami, których niedobór może prowadzić do parestezji, są witaminy z grupy B, głównie witamina B6, magnez, wapń oraz potas2. Codzienna dieta powinna być zdrowa, odpowiednio zbilansowana i bogata w wymienione składniki oraz inne niezbędne organizmowi składniki odżywcze.

Oprócz diety warto zadbać też o sen. Ważne jest, by się wysypiać. Dodatkowo powinno się wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną2. Należy unikać noszenia obcisłych ubrań i wybierać wygodne, odpowiednio wyprofilowanie obuwie.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Bodzioch M., Czucie, zaburzenia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  2. Jamruszkiewicz K., Drętwienie kończyn u nastolatków – etiologia diagnostyka, różnicowanie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.
  3. Płaszewski M., Leczenie zimnem (zimno terapeutyczne), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 201
  4. Frołow M., Terapia uciskowa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.