Strefa wiedzy

Owrzodzenie żylne – diagnostyka i profilaktyka

Owrzodzenie żylne to płytka rana na skórze będąca powikłaniem przewlekłej choroby żył kończyn dolnych. Pojawia się uczucie dyskomfortu, opuchlizna, ból oraz świąd. Owrzodzenia żylne stanowią poważny problem medyczny, ponieważ rany goją się bardzo powoli, przez co są trudne w leczeniu i wykazują tendencję do nawracania. Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem

W jaki sposób możemy zadbać o nasze nogi?

Choć nie mamy wpływu na nasze indywidualne predyspozycje związane z przewlekłą niewydolnością żylną czy żylakami, to warto jednak, hołdując znanej zasadzie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dbać o nogi zanim pojawią się niepokojące objawy.

Żyły siatkowate – rozpoznanie, leczenie i profilaktyka

Żyły siatkowate, inaczej pajączki naczyniowe, to jeden z typów żylaków występujących w przebiegu niewydolności żylnej kończyn dolnych. Widoczne przez skórę naczynia żylne stanowią na ogół jedynie defekt kosmetyczny i nie powodują żadnych dolegliwości1. Ich pojawienie się jednak należy potraktować jako sygnał alarmowy, który powinien przede wszystkim skłonić do podjęcia profilaktyki żylaków kończyn dolnych.

Żylaki podudzi – przyczyny, objawy i leczenie żylaków kończyn dolnych

Choroby żył, takie jak przewlekła niewydolność żylna, to schorzenia powszechne i dotykające zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednym z objawów mogą być pajączki naczyniowe czy żylaki – nieestetyczne, widoczne przez skórę zmiany, które powodują niekiedy dolegliwości bólowe. Co prowadzi do powstania żylaków, jakie są pierwsze objawy i co warto wiedzieć o dostępnych sposobach leczenia?

Skurcze lydek – przyczyny oraz sposoby zapobiegania

Skurcze łydek bardzo często dokuczają nam w nocy i wybudzają nas ze snu. Jest to powszechna i uciążliwa dolegliwość. Nie zawsze spowodowana jest niedoborami magnezu, czasem to objaw poważnych chorób. Spuchnięte nogi i skurcze mięśni są charakterystyczne dla kobiet w ciąży, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. O czym mogą świadczyć skurcze? Jak im zapobiegać?

Zakrzepica żył – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zakrzepica żylna polega na powstawaniu zakrzepów w żyłach kończyn dolnych. Swój początek zwykle ma w żyłach występujących w mięśniach łydek (podudzi), stamtąd migruje do coraz wyżej położonych żył ku górze, do żył umiejscowionych w udzie, a nawet żył miednicy czy jamy brzusznej. Zdarza się, że fragmenty skrzepów się odrywają i płyną z krwią do serca i płuc, gdzie prowadzą do zatorowości płucnej, jednak dzieje się to dość rzadko1. Jakie są objawy kliniczne zakrzepicy żył i jak wygląda leczenie tej choroby? Odpowiadamy!

Bol nog jako objaw przewlekłej niewydolnosci zylnej

Przewlekła niewydolność żylna to zespół objawów będących konsekwencją długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i związanego z tym wzrostem ciśnienia żylnego. Należą do nich przede wszystkim: obrzęk, bóle goleni, kurcze mięśni i uczucie ciężkości nóg, dodatkowo na nogach widoczne stają się żylaki1. Dalszy postęp zmian sprawia, że dolegliwości kończyn dolnych stają się coraz bardziej uporczywe, dlatego choroba wymaga szybkiego leczenia. Jak radzić sobie z bólem w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej? Zalecenia i wskazówki dotyczące leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i zapobiegania pojawieniu się żylaków na nogach znajdziesz w poniższym tekście. Zachęcamy do lektury

Zapalenie zył – przyczyny objawy i leczenie

Zapalenie żył może występować jako zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych lub głębokich. Pierwsza sytuacja dotyczy żył znajdujących się nad powięzią, druga natomiast jest związana z żyłami umiejscowionymi pod nią. Oba schorzenia bardzo często obejmują kończyny dolne. [1][2]. Są częstą przyczyną, dla której pacjenci zgłaszają się po pomoc medyczną, choć nie zawsze objawy tej choroby układu żylnego są widoczne od razu

Obrzęk żylny jakie są najczęstsze przyczyny

Obrzęk żylny jest związany z chorobami układu krążenia. Może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego należy podjąć odpowiednie działania, by go leczyć. Warto wiedzieć, że za obrzęki odpowiada także układ limfatyczny. Ale w tym przypadku mają one inną specyfikę. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie obrzęku żylnego?

Wszystko co musisz wiedzieć o diosminie

Diosminę, substancję występującą w preparatach dostępnych w aptekach bez recepty, stosuje się przede wszystkim w żylakach nóg oraz innych schorzeniach związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego. Zmniejsza ona przepuszczalność naczyń krwionośnych i redukuje zastój żylny, głównie w kończynach. Czym jest diosmina i czy rzeczywiście jest skuteczna?

Pierwsze objawy hemoroidow kiedy powinienes skonsultowac sie z lekarzem

Krwawienie z odbytu może być objawem poważnej choroby. Najczęściej jednak wywołują je hemoroidy, czyli powiększone guzki krwawnicze. Jeśli wypróżnieniu towarzyszy krwawienie z okolicy odbytu, nie należy wpadać w panikę. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać chorobę hemoroidalną, kiedy należy udać się do lekarza oraz na czym polega skuteczne leczenie hemoroidów.